– Edukacja ekologiczna – 2020

Obrazek poglądowy - drzewo w obiektywie

Konkurs fotograficzny „Drzewo w obiektywie” organizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki we współpracy z Narodową Fundacją Ochrony Środowiska – Centrum UNEP/GRID-Warszawa w ramach realizowanego Projektu LIFE pn. Green-Go! Inicjatywy lokalne na rzecz kształtowania zielonej infrastruktury na obszarach Natura 2000 w Karpatach (LIFE GIE/PL/000648) współfinansowanego
przez Unię Europejską oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej został rozstrzygnięty.

Do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki wpłynęło 69 zgłoszeń szkół z czego 55 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z 19 gmin nadesłało 107 fotografii konkursowych wykonanych przez uczniów.

W kategorii „dorosłych” wpłynęło 20 zgłoszeń autorów fotografii, zgodnych z Regulaminem Konkursu.

Komisja Konkursowa spośród otrzymanych prac wybrała laureatów w dwóch kategoriach:
• Uczniowie
• Dorośli

Kategoria UCZNIOWIE
I MIEJSCE – Kamil Rutana, Szkoła Podstawowa w Szerzynach, Gmina Szerzyny
II MIEJSCE – Zuzanna Kula, Szkoła Podstawowa w Jaworzu Górnym, Gmina Pilzno
III MIEJSCE – Wiktor Kuczwara, Liceum Ogólnokształcące w Kołaczyce, Gmina Kołaczyce

WYRÓŻNIENIA:

GMINA BIECZ
Ernest Fugiel – Szkoła Podstawowa w Sitnicy
Julia Gryga – Szkoła Podstawowa w Sitnicy

GMINA BRZOSTEK
Natalia Popiela – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostku
Oliwia Krzywińska – Szkoła Podstawowa w Gorzejowej
Paulina Wnęk – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostku

GMINA CHORKÓWKA
Julia Magdziak – Zespół Szkół w Zręcinie
Tomasz Krzywda – Zespół Szkół w Zręcinie

GMINA DĘBICA
Julia Osak – Szkoła Podstawowa w Pustyni
Jan Główka – Zespół Szkół Zawodowych w Pustkowie-Osiedlu

MIASTO DĘBICA
Jakub Kędzielawa – Szkoła Podstawowa nr 12 w Dębicy
Aleksandra Kędzielawa – II Liceum Ogólnokształcące w Dębicy

GMINA DĘBOWIEC
Marcin Michnal – Zespół Szkół w Dębowcu
Julia Sanocka – Szkoła Podstawowa w Woli Dębowieckiej

GMINA JASŁO
Agata Kosiek – Szkoła Podstawowa nr 2 w Osobnicy
Emilia Setlik – Zespół Szkół w Trzcinicy

MIASTO JASŁO
Aleksandra Kosiba – Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle
Mikołaj Kurowski – Zespół Szkół nr 4 w Jaśle
Judyta Pers – Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaśle

GMINA JEDLICZE
Jakub Berdechowski – Szkoła Podstawowa w Moderówce
Zofia Gierula – Szkoła Podstawowa w Potoku

GMINA JODŁOWA
Kacper Wolski – Szkoła Podstawowa nr 3 w Jodłowej
Martyna Jędrzejczyk – Szkoła Podstawowa nr 1 w Jodłowej

GMINA KOŁACZYCE
Dagmara Święch – Zespół Szkół Społecznych w Lublicy
Natalia Weron – Zespół Szkół Społecznych w Lublicy

GMINA KREMPNA
Zuzanna Słonka – Szkoła Podstawowa w Krempnej
Jakub Ornalik – Szkoła Podstawowa w Krempnej

GMINA NOWY ŻMIGRÓD
Maja Maresz – Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie
Anna Bożętka – Szkoła Podstawowa w Łysej Górze

GMINA OSIEK JASIELSKI
Jakub Stachurski – Zespół Szkół Integracyjnych w Samoklęskach
Julia Mastej – Zespół Szkół Integracyjnych w Samoklęskach

GMINA PILZNO
Klaudia Dziedzic – Szkoła Podstawowa w Zwierniku
Klaudia Smołucha – Szkoła Podstawowa w Zwierniku

GMINA SKOŁYSZYN
Oliwia Gunia – Szkoła Podstawowa w Bączalu Dolnym
Bartosz Furmanek – Szkoła Podstawowa w Skołyszynie

GMINA SZERZYNY
Martyna Archamowicz – Szkoła Podstawowa w Ołpinach
Kacper Słowik – Szkoła Podstawowa w Szerzynach
Karolina Słomska – Szkoła Podstawowa w Żurowej

GMINA TARNOWIEC
Kinga Kobak – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Gliniku Polskim
Kamila Kobak – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Gliniku Polskim

GMINA ŻYRAKÓW
Karolina Ziobro – Szkoła Podstawowa w Górze Motycznej
Faustyna Ryczek – Szkoła Podstawowa w Zasowie

Kategoria DOROŚLI
I MIEJSCE Piotr Kawalec , Gmina Brzostek
II MIEJSCE Marcin Gądek, Gmina Szerzyny
III MIEJSCE Jakub Rutana, Gmina Szerzyny
Wyróżnienie Miłosz Dybaś, Gmina Żyraków
Dodatkowe wyróżnienie David Neville

Do Kalendarza na 2022 rok wybrano fotografie autorów:
Jakub Rutana – Okładka
Marcin Gądek – Styczeń
Wiktor Kuczwara – Luty
Kamil Rutana – Marzec
Piotr Kawalec – Kwiecień
David Neville – Maj
Marcin Gądek – Czerwiec
Miłosz Dybaś – Lipiec
Maria Słowik – Sierpień
Zofia Gierula – Wrzesień
Anna Bożętka – Październik
Zuzanna Kula – Listopad
Jakub Rutana – Grudzień

Serdecznie gratulujemy laureatom oraz dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie!

LISTA LAUREATÓW

I. FINALIŚCI

I miejsce: Julia Kurowska – Zespół Szkół w Zręcinie – Gmina Chorkówka

II miejsce: Lena Kraus – Szkoła Podstawowa nr 12 w Jaśle – Miasto Jasło

III miejsce: Krystian Kosowski – Publiczna Szkoła Podstawowa w Swoszowej – Gmina Szerzyny

VI miejsce (dodatkowe): Natalia Żmijewska – Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle – Miasto Jasło

II. LAUREACI GMINNI

  1. Gmina Biecz
    Zuzanna Olbrych – Szkoła Podstawowa nr 2 w Bieczu
    Dodatkowo wyróżniono: Emilia Trębacz – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rożnowicach
  2. Gmina Brzostek
    Magdalena Sztorc – Szkoła Podstawowa w Gorzejowej
    Dodatkowo wyróżniono: Kacper Nowak – Szkoła Podstawowa w Brzostku
  3. Gmina Brzyska
    Kinga Szot – Społeczna Szkoła Podstawowa w Lipnicy Dolnej
    Dodatkowo wyróżniono: Szymon Rachowicz – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Błażkowej
  4. Gmina Chorkówka
    Dodatkowo wyróżniono: Mikołaj Drożdżal – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Zręcinie
  5. Gmina Czarna
    Paulina Szerszeń – Szkoła Podstawowa w Chotowej
  6. Gmina Dębica
    Maria Szela – Publiczna Szkoła Podstawowa w Stobiernej
    Dodatkowo wyróżniono: Amelia Górka – Publiczna Szkoła Podstawowa w Gumniskach
  7. Miasto Dębica
    Julia Wolak – Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy
    Dodatkowo wyróżniono: Natalia Wlezień – Szkoła Podstawowa nr 4 w Dębicy
  8. Gmina Dębowiec
    Marcin Mroczka – Szkoła Podstawowa w Dobryni
    Dodatkowo wyróżniono: Viktoria Chochołek – Zespół Szkół w Dębowcu
  9. Gmina Jasło
    Miłosz Gomółka – Szkoła Podstawowa nr 2 w Osobnicy
    Dodatkowo wyróżniono: Błażej Piekarz – Szkoła Podstawowa w Szebniach
  10. Miasto Jasło
    Dodatkowo wyróżniono: Piotr Lechowski – Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Jaśle
  11. Gmina Jedlicze
    Zofia Sanocka – Szkoła Podstawowa w Piotrówce
    Dodatkowo wyróżniono: Nikola Ciupa – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żarnowcu
  12. Gmina Jodłowa
    Agnieszka Maczuga – Szkoła Podstawowa nr 2 w Jodłowej
    Dodatkowo wyróżniono: Karolina Łącka – Szkoła Podstawowa nr 3 w Jodłowej
  13. Gmina Kołaczyce
    Mateusz Matyjasz – Zespół Szkół Społecznych w Sieklówce
  14. Gmina Krempna
    Zuzanna Słonka – Szkoła Podstawowa w Krempnej
  15. Gmina Nowy Żmigród
    Katarzyna Kosiba – Szkoła Podstawowa w Łężynach
    Dodatkowo wyróżniono: Michał Adamik – Szkoła Podstawowa w Nowym Żmigrodzie
  16. Gmina Osiek Jasielski
    Oliwia Pieknik – Szkoła Podstawowa w Zawadce Osieckiej
  17. Gmina Pilzno
    Julita Kmiecik – Publiczna Szkoła Podstawowa w Pilźnie
  18. Gmina Sękowa
    Zuzanna Zawiła – Szkoła Podstawowa w Siarach
    Dodatkowo wyróżniono: Magdalena Przybyło – Szkoła Podstawowa w Sękowej
  19. Gmina Skołyszyn
    Lena Podkulska – Szkoła Podstawowa w Skołyszynie
    Dodatkowo wyróżniono: Karolina Wszołek – Szkoła Podstawowa w Lisowie
  20. Gmina Szerzyny
    Dodatkowo wyróżniono: Marek Duda – Publiczna Szkoła Podstawowa w Żurowej
  21. Gmina Tarnowiec
    Olga Tomasik – Szkoła Podstawowa w Tarnowcu
    Dodatkowo wyróżniono: Dorota Sanocka – Szkoła Podstawowa w Tarnowcu
  22. Gmina Żyraków
    Konrad Maniewski – Szkoła Podstawowa w Zasowie
    Dodatkowo wyróżniono: Magdalena Czerniak – Szkoła Podstawowa w KorzeniowieI. 
obraz kontrastu popękanej ziemi i kwiatów

UWAGA zmiana terminu nadsyłania zgłoszeń do konkursu.
W związku z przedłużającym się stanem epidemii Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował o przedłużeniu terminu zgłaszania prac konkursowych do 30 kwietnia 2021 r.

obraz kontrastu popękanej ziemi i kwiatówZwiązek Gmin Dorzecza Wisłoki serdecznie zachęca do wzięcia udziału w konkursie „Szkoła z klimatem” organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Konkurs skierowany jest do publicznych i niepublicznych miejskich szkół ponadpodstawowych i ich zespołów z terenu całego kraju, które mają siedzibę w miastach. Uczestnikami mogą być zespoły projektowe uczniów (maksymalnie do 20 osób lub jedna klasa), pod kierownictwem nauczyciela.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i ewentualnie jej najbliższej okolicy, obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa. Należy wykonać opis stanu obecnego otoczenia szkoły, zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i zaproponować, także w formie rysunku, jak można poprawić tę sytuację.

Zgłoszenia w formie wypełnionego formularza on-line, który jest jednocześnie pracą konkursową należy przesyłać do NFOŚiGW w terminie do dnia 30 kwietnia 2021 r.

W konkursie przewidziano jedną nagrodę główną w wysokości 100 000,00 zł, a także przewidziano od dwóch do pięciu wyróżnień po 5000,00 zł. Nagroda główna przyznawana jest szkole na realizację zwycięskiego projektu lub jego części, a także działań edukacyjnych w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Wyróżnienia przyznawane są szkołom na działania edukacyjne w zakresie adaptacji do zmian klimatu wszystkich uczniów szkoły.

Regulamin wraz z formularzem konkursowym dostępny jest na stronie NFOŚiGW pod adresem: www.nfosigw.gov.pl/szkolazklimatem

Związek Gmin Dorzecza Wisłoki zaprasza do udziału w konkursie literackim „Co drzewo widziało?”

drzewoKonkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych klas IV – VIII z terenu 22 Gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki tj. Miasto Jasło, Biecz, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec, Żyraków, Miasto Dębica.

Termin realizacji konkursu: listopad – grudzień 2020r.

Zadaniem uczniów jest wyobrazić sobie historię, którą mogło by opowiedzieć im drzewo rosnące w parku miejskim, przed szkołą czy w ogrodzie przy domu oraz stworzyć opowiadanie, kończące się morałem proekologicznym. Narratorem opowiadania powinno być drzewo.

Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi młodzieży na rolę jaką pełnią drzewa – podniesienie świadomości oraz kształtowanie postaw ekologicznych, wzbudzenie zrozumienia konieczności ochrony środowiska lokalnego. Udział w Konkursie przyczyni się do popularyzacji i promocji walorów przyrodniczych, rozwoju zainteresowań przyrodniczych, wzmocnieniu zamiłowania i szacunku do otaczającej przyrody wśród młodzieży poprzez wykorzystanie ich umiejętności literackich.

Szkoła, w której uczniowie są zainteresowani uczestnictwem w Konkursie potwierdza udział uczniów na formularzu zgłoszeniowym w terminie do 30.11.2020r. Opowiadania można przesyłać drogą elektroniczną do 14.12.2020r. na adres e-mail: konkurs@wisloka.pl. Szczegóły w Regulaminie.

Komisja konkursowa przeprowadzi eliminacje gminne, wybierając po jednym najciekawszym opowiadaniu nadesłanym ze szkół z danej gminy. Następnie spośród 22 gminnych laureatów wyłoni trzy najlepsze opowiadania, przyznając im I, II oraz III miejsce.

Nagrody otrzymają:

  • finaliści I, II i III miejsca (3 uczniów)
  • laureaci wybrani z każdej gminy (19 uczniów)
  • szkoły, do której uczęszczają nagrodzeni uczniowie.

Termin ogłoszenia wyników konkursu: do 28.12.2020r.

UWAGA! 
Termin przesyłania przez szkoły formularzy zgłoszeniowych przedłużono do 08.12.2020r.
Termin przesyłania opowiadań wraz ze zgodą rodzica/opiekuna prawnego przedłużono do 15.12.2020r.

Formularz zgłoszeniowy i regulaminy dostępne są poniżej:

Back to top