Uroczyste podsumowanie projektu z zakresu edukacji ekologicznej - Związek Gmin Dorzecza Wisłoki w Jaśle

W dniu 20 października 2023 r. w Jasielskim Domu Kultury odbyło się uroczyste podsumowanie Projektu pn. „Mój kawałek świata – dbam o Ziemię ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”.
To projekt o charakterze edukacyjno-informacyjnym, którego celem jest podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie prawidłowych postaw związanych z ochroną środowiska. Projekt ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, kształtowanie prawidłowych postaw związanych z ochroną środowiska, rozbudzenie poczucia odpowiedzialności wobec otaczającej przyrody, zwrócenie uwagi na zagrożenia środowiska, zachęcanie młodzieży do przedstawiania własnego pomysłu na działania dotyczące ochrony przyrody, tworzenie nawyków ekologicznego stylu życia. Będzie inspiracją do dokonywania odpowiednich wyborów konsumenckich, bo nawet niewielki wysiłek pojedynczej osoby, jeśli zostanie upowszechniony i będzie wykonywany masowo, może przynieść znaczący rezultat w ochronie środowiska naturalnego.

Projekt przyczyni się do inicjowania i kształtowania społecznych postaw proekologicznych, promowania i rozwijania zainteresowań przyrodniczych, poszerzenia wiedzy przyrodniczej wśród dzieci i młodzieży, promowania aktywnego poznawania przyrody.
Projekt dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

W projekcie udział wzięło 2440 uczniów z klas I-VIII szkół podstawowych z terenu 22 gmin Związku tj.: Biecz, Brzostek, Brzyska, Chorkówka, Czarna, Dębica, Dębowiec, Jasło, Jedlicze, Jodłowa, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Pilzno, Sękowa, Skołyszyn, Szerzyny, Tarnowiec, Żyraków oraz Miasto Jasło i Miasto Dębica.

Projekt obejmował:

  • warsztaty on-line przeprowadzone przez Panią Kornelię Cypryjańską-Perucką Ekolandia.edu dla dwóch grup uczniów klas I-IV i V-VIII, obszary tematyczne: przyroda i jej znaczenie, zagrożenia naturalne, odpady, woda, energia; bioróżnorodność, zmiany klimatu, adaptacja do zmian klimatu, gospodarowanie zasobami,
  • przeprowadzenie quizu konkursowego on-line dla uczniów klas V-VIII,
  • utworzenie internetowego serwisu edukacyjnego przez firmę BRAND4EDU, którego celem jest uświadamianie jego użytkownikom, w jaki sposób nawet niewielkie zmiany w sposobie wykonywania codziennych czynności oraz trybie życia mogą wpływać na zatrzymanie lub spowolnienie zjawisk degradujących środowisko naturalne. Serwis wspiera kształtowanie postaw, które przyczynią się do zmniejszenia zużycia energii, oszczędzania energii oraz upowszechniania segregacji odpadów i recyklingu. Serwis zawiera quizy, mini-gry oraz ciekawostki przyrodnicze i dział prezentujący wybrane obiekty dziedzictwa przyrodniczego obszaru 22 gmin Związku,
  • utworzenie Klubów Ekologa w każdej z 22 gmin Związku: Młodzi Ekolodzy i ich Opiekunowie podczas spotkań w Klubach m.in. oglądali filmy dotyczące ochrony środowiska, omawiali zagadnienia związane z przyrodą, brali udział w konkursach plastyczno-przyrodniczych, rozwiązywali ekologiczne rebusy, quizy, przeprowadzali eksperymenty, obchodzili światowe dni związane z ekologią, tworzyli przyrodnicze gazetki ścienne, uczestniczyli w spotkaniu z pracownikami Lasów Państwowych, przygotowali prezentację multimedialną ukazującą piękno przyrody w najbliższej okolicy, organizowali zbiórki baterii, plastikowych nakrętek i elektrośmieci, sadzili i pielęgnowali rośliny wokół szkół oraz tworzyli przyrodnicze kąciki zieleni w swoich klasach, uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych. W ramach zadań zlecanych co miesiąc do wykonania przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki Członkowie Klubów poznawali przyrodniczo najbliższą okolicę, tworzyli prace plastyczne, stworzyli ekologiczne gry planszowe promujące zachowania proekologiczne.

Podczas uroczystości nagrodzono 303 uczniów, wręczono nagrody dla laureatów quizu, zestawy odkrywcy ekologa dla członków Klubów Ekologa, zestawy dydaktyczne i rośliny dla szkół oraz zaprezentowany został zagadkowy spektakl muzyczny o tematyce ekologicznej.

Gratulujemy nagrodzonym laureatom quizu konkursowego wiedzy oraz szybkości w odpowiadaniu na pytania, a Członkom Klubu Ekologa i Opiekunom zaangażowania w realizację Projektu.

Dziękujemy za dofinansowanie Projektu Panu Adamowi Skibie Prezesowi WFOŚiGW.

Dziękujemy Burmistrzom i Wójtom za udział w uroczystym podsumowaniu Projektu oraz wszystkim zaangażowanym w realizację Projektu.

rozdanie_mks_01
rozdanie_mks_02
rozdanie_mks_03
rozdanie_mks_04
rozdanie_mks_05
rozdanie_mks_06
rozdanie_mks_07
Back to top