12 października 2021 r. w Poznaniu, podczas Gali Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON nastąpiło uroczyste wręczenie prestiżowych nagród za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska.
Decyzją Kapituły, której przewodniczył prof. Maciej Nowicki były Minister Środowiska, wybitny specjalista w dziedzinie ochrony środowiska i energetyki odnawialnej, laureatami Konkursu „Promotor Czystej Energii” w kategorii OSOBOWOŚĆ zostali Andrzej Czernecki Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki i Maria Lignar Dyrektor Biura Związku. W konkursie nagradzane są inicjatywy, mające na celu redukcję zużycia energii, poprawę efektywności energetycznej oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w bieżącej edycji na szczególną uwagę zasłużył całokształt realizowanych działań w temacie zrównoważonej energii.
Nagrodzeni podkreślili, że na uzyskane wyróżnienie, oprócz osobistego zaangażowania, składa się solidarna współpraca burmistrzów i wójtów gmin tworzących Związek oraz aktywne działania zespołu pracowników Związku.
Efektem solidarnej, przeszło 20 letniej współpracy wszystkich samorządów zrzeszonych w Związku jest realizacja przedsięwzięć o wartości ponad 511 mln zł, w tym:
- 9626 instalacji kolektorów słonecznych na budynkach prywatnych
- 867 instalacji fotowoltaicznych na budynkach prywatnych
- 103 instalacje kolektorów słonecznych na budynkach użyteczności publicznej
- 55 instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej
- 26 termomodernizacji budynków użyteczności publicznej
- 750 km sieci kanalizacji sanitarnej
- 200 km sieci wodociągowej
- 17 wybudowanych i zmodernizowanych oczyszczalni ścieków, w tym OŚ w Jaśle
- 2 zmodernizowane stacje uzdatniania wody, w tym SUW w Jaśle
- w trakcie realizacji jest między innymi:
- wymiana przestarzałych źródeł ciepła opalanych węglem na: kotły gazowe w 900 gospodarstwach, na kotły na biomasę w 37 gospodarstwach, wymiana węzłów ciepłowniczych w 3 budynkach jednorodzinnych oraz 11 budynkach wielorodzinnych,
- rozbudowa sieci kanalizacyjnej o długości 13,6 km oraz sieci wodociągowej o długości 5,1 km
- liczne projekty w zakresie w zakresie edukacji ekologicznej, w tym kampanie edukacyjno-informacyjne z udziałem młodzieży na rzecz racjonalnej gospodarki odpadami i odnawialnych źródeł energii oraz konkursy ekologiczne i akcje tj. „Mini Szczyt Klimatyczny” czy coroczne „Słoneczne Dni ze Związkiem Gmin Dorzecza Wisłoki”.
Najnowsze komentarze